Strona główna / Zgodność wyrobów

Zgodność wyrobów

Zgodność wyrobów (ang. Product compliance)

Wprowadzenie nowego wyrobu na rynek Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego wiąże się z szeregiem obowiązków prawnych i proceduralnych, których celem jest zagwarantowanie zdrowia i bezpieczeństwa ich użytkowników czy ochrona środowiska. Kluczowym procesem wymaganym podczas wprowadzenia do obrotu wyrobów z oznakowaniem CE jest ocena zgodności wyrobu z obowiązującymi przepisami i normami.

Ocena zgodności wyrobu pozwala producentowi na weryfikację i stwierdzenie, że wyrób, który zamierza wprowadzić do obrotu na terytorium UE spełnia wszystkie wymagania określone w odpowiednich regulacjach prawnych. Może dotyczyć zarówno samego wyrobu, jego projektu jak i procesu jego wytwarzania.

Konieczność przeprowadzenia oceny zgodności wynika bezpośrednio z przepisów (Dyrektyw i Rozporządzeń) Unijnego Prawodawstwa Harmonizacyjnego (potocznie „Dyrektyw Nowego Podejścia”), które określają zasadnicze wymagania dla różnych kategorii wyrobów.

Proces oceny zgodności składa się z kilku kluczowych etapów, które należy przeprowadzić
w określonej kolejności

Na początku producent musi dokonać przeglądu wszystkich obowiązujących regulacji prawnych, zarówno na poziomie unijnym jak i krajowym, które mają zastosowanie do danego wyrobu. Jeśli wyrób będzie wprowadzany na rynki różnych państwa członkowskich UE, czasem konieczna jest analiza przepisów obowiązujących w każdym z tych krajów. Przypadków, kiedy taka potrzeba istnieje jest niewiele, ale może ona wynikać ze środków uzupełniających udostępnionych przez prawodawstwo UE ustawodawcom w ich krajach członkowskich.

Producent jest zobowiązany do sporządzenia dokumentacji technicznej wyrobu, która powinna zawierać elementy wskazane przez przepisy obejmujące swoim zakresem jego wyrób, takie jak np. rysunki techniczne, sprawozdania z badań, instrukcje obsługi, fotografie itp.

W następnym kroku producent przy udziale szczególnie zespołu odpowiedzialnego za projekt i konstrukcję wyrobu dokonuje oceny samego wyrobu pod kątem spełnienia zasadniczych i szczegółowych wymagań stawianych przez przepisy. Kluczowym aspektem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla potencjalnych użytkowników poprzez analizę ryzyka potencjalnych zagrożeń: fizycznych, mechanicznych, chemicznych, higienicznych, radioaktywnych, łatwopalnych oraz wielu innych właściwych dla danego wyrobu. Po pozytywnym zakończeniu takiej oceny można przystępować do opracowaniu planu produkcji najpierw próbek a po pozytywnym wyniku uzyskanym w ramach czynności opisanych w kolejnym punkcie do produkcji seryjnej.

W zależności od specyfiki wyrobu i wymagań określonych w przepisach, wyrób może być poddawany badaniom i certyfikacji przez:

  • Samego producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela (jeśli nie jest wymagane obowiązkowe przeprowadzenie certyfikacji przez notyfikowaną jednostkę oceniającą zgodność) lub zlecenie jego przeprowadzenia tzw. stronie trzeciej oceniającej zgodność w imieniu np. producenta.
  • Notyfikowaną jednostkę oceniającą zgodność (jeśli istnieje obligatoryjny wymóg przeprowadzenia certyfikacji przez notyfikowaną jednostkę oceniającą zgodność i uzyskaniu wymaganego certyfikatu/decyzji o zatwierdzeniu systemu zapewnienia jakości).

Po pozytywnym wyniku oceny zgodności, producent lub jego upoważniony przedstawiciel wystawia deklarację zgodności wyrobu. W deklaracji stwierdza się, że dany wyrób jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami zawartymi w odpowiednich regulacjach.

Ostatnim krokiem jest umieszczenie na wyrobie oznakowania CE. Oznakowanie to potwierdza, że wyrób przeszedł procedurę oceny zgodności i spełnia wszystkie obowiązujące wymagania.

Oprócz oceny zgodności samego wyrobu, producent musi czasem dopełnić innych obowiązków nałożonych przez regulacje, takich jak np. rejestracja wprowadzanego wyrobu w internetowych bazach danych lub w urzędach odpowiedzialnych za rejestrację, zgłoszenia czy powiadomienia lub rejestracja i uiszczenie opłaty związanej z wprowadzeniem wyrobu w opakowaniu lub opłaty dotyczącej utylizacji wyrobu. Noszą one nazwę Sprawy regulacyjne (ang. Regulatory affairs).

Przeprowadzenie rzetelnej oceny zgodności wyrobu przynosi szereg korzyści zarówno dla producentów, jak i konsumentów:

  • Zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników i wymogów dot. ochrony środowiska.
  • Spełnienie obowiązków prawnych i uniknięcie sankcji w tym kar finansowych za nieprzestrzeganie przepisów.
  • Możliwość swobodnego wprowadzania wyrobu na rynek Unii Europejskiej oraz innych rynków, na których obowiązują te same regulacje (np. Norwegia, Islandia, Liechtenstein.
  • Budowanie zaufania konsumentów i wiarygodności marki.
  • Optymalizacja procesów produkcyjnych i wyeliminowanie potencjalnych wad projektowych.

Współpraca z Global Bridge – właścicielem
portalu internetowego CE-Expert.pl

Proces oceny zgodności wyrobu może okazać się skomplikowany, zwłaszcza w przypadku, kiedy jednocześnie podlega on pod zakres kilku przepisów, jest wyrobem innowacyjnym lub gdy brakuje kompletnych opracowań normatywnych. W takich sytuacjach warto skorzystać ze wsparcia specjalisty, którzy posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Firma Global Bridge specjalizuje się w zapewnieniu wyrobom ich zgodności z wymaganiami i oferuje kompleksową pomoc, obejmującą:

  • Analizę prawną i identyfikację obowiązujących przepisów.
  • Wsparcie w przeprowadzeniu badań i certyfikacji.
  • Wsparcie w przygotowaniu dokumentacji technicznej.
  • Wyjaśnienie wymagań norm i optymalizacja procesów w celu ich spełnienia.
  • Pomoc w rejestracji wyrobu w odpowiednich instytucjach czy bazach danych (patrz też „Sprawy regulacyjne).

Współpraca ze specjalistą pozwala zaoszczędzić czas i środki finansowe, a także zminimalizować ryzyko popełnienia błędów, które mogłyby skutkować sankcjami np. wycofaniem wyrobu z rynku czy też karami finansowymi.

  1. Ocena zgodności wyrobu jest niezwykle istotnym etapem w procesie wprowadzania wyrobu na rynek UE. Jej przeprowadzenie powinno gwarantować, że wyrób spełnia wszystkie obowiązujące wymagania prawne, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo użytkowników i ochronę środowiska. Rzetelne podejście do tej procedury przynosi szereg korzyści dla producentów, umożliwiając swobodny obrót towarami na rynku unijnym oraz budowanie zaufania konsumentów.

 

  1. W przypadku wątpliwości lub skomplikowanych sytuacji, warto skorzystać ze wsparcia specjalisty, którzy pomoże przeprowadzić ocenę zgodności w sposób profesjonalny i zgodny z obowiązującymi przepisami i normami. Inwestycja w ten proces to gwarancja sukcesu rynkowego i uniknięcia potencjalnych problemów prawnych.